Головна сторінка сайту
 • Сторінка 2 з 3
 • «
 • 1
 • 2
 • 3
 • »
Бібліотека » Різне » Калуш » Домбровський карєр - Зона НЕС
Домбровський карєр - Зона НЕС
Дата: Понеділок, 08.03.2010, 13:41 | Повідомлення # 6
Переселити треба 4238 осіб з Калуша, Кропивника і Сівки-Калуської

Мікрорайон у Підгірках, за словами заступника міського голови з питань будівництва Василя Петріва, може коштувати не 344 млн. гривень (як передбачено в Указі Президента, який затвердила Верховна Рада), а, як мінімум, втричі дорожче.

Так, комплекс з житлових будинків, школи, дошкільних закладів, котельні та усієї інфраструктури, розрахований на 6,5 тис. жителів, у сьогоднішніх цінах може коштувати до 1,5 млрд. гривень.Вже є списки людей, які проживають у зонах можливого просідання земної поверхні над шахтними виробітками. Всього у цей список включено 4238 осіб. Не виключено, що переселитися захочуть не усі. Можливий варіант, коли людям пропонуватимуть земельні ділянки і компенсації. Зрозуміло, що передбачені у законі 560 млн. гривень — явно недостатня сума для вирішення усіх проблем. Це кошти на недопущення катастрофи. І то, поки що невідомо, чи уряд їх виділить. Сьогодні це основне питання. Ситуація непроста. За словами Василя Петріва, якщо держава нічого не дасть, то і світова спільнота не буде реагувати так, як ми очікуємо. А місто поряд з фінансовою (відкриті окремі рахунки для перерахування коштів у доларах США і євро) очікує на допомогу проектами і технологіями.

Так, вже цього четверга до нас мають приїхати німці та італійці, які хочуть розглянути можливість переробки розсолів. Очікується візит шведів. Мотивація не виділити фінансування Калушу (якщо уряд так і не виконає Указ Президента) скоріш за все буде формальною. Наприклад, урядовці зішлються на відсутність проектів. Як зауважив Василь Петрів, по суті, ми маємо лише один проект, який пройшов експертизи — консервація Домбровського кар’єру. Підготувати решту без державного фінансування нереально. Наприклад, проект житлового мікрорайону у Підгірках для відселення людей коштуватиме 160 млн. гривень. Хто буде вкладати гроші у його розробку, не маючи твердої гарантії, що держава виділить кошти для будівництва? Можна, звичайно, здешевити підготовку документації і розробити типові проекти для п’ятиповерхових будинків, прив’язавши їх до місцевості. Але знову ж: чи є сенс витрачати на це кошти без гарантії фінансування з боку держави?Незважаючи на подібні проблеми, Василь Петрів зазначив: — Дуже добре, що все вдалося. Ми дійсно вичерпали усі можливості. І тепер уся відповідальність за ситуацію у Калуші лежить не на органах місцевого самоврядування, а на вищих ешелонах влади.

http://kalush.net/?q=2010....luskoyi

Дата: Понеділок, 08.03.2010, 13:45 | Повідомлення # 7
Представники місії ПРООН допоможуть вирішити проблеми Калуша

4 березня в облдержадміністрації відбулася зустріч представників спільної місії ПРООН та ЄС з головою обласної державної адміністрації Миколою Палійчуком, його заступником Володимиром Шкварилюком, представниками місцевого самоврядування Калуського району, науковцями та екологами краю, передає перс-служба ОДА.

Учасники зустрічі обговорили екологічну ситуацію, що склалася у Калуші. Голова ОДА Микола Палійчук при цьому наголосив: «Подібна ситуація – це наслідок безгосподарського ставлення до ресурсів зі сторони керівництва колишнього Радянського Союзу. Ніхто не думав про наслідки для майбутніх поколінь».

Особливу увагу присутніх Микола Васильович зосередив на двох проблемах Калуша: стані хвостосховищ та зберіганні солевих розсолів, що є відходами виробництва калійних добрив. На сьогоднішній день, підкреслив керівник області, існує велика загроза потрапляння таких відходів у р. Дністер, а також, за твердженням науковців, у водогони. Площа засоленої території надзвичайно велика і складає 950 гектарів. Стан справ ускладнюється ще й тим, що понад 1300 житлових будинків знаходяться над земельними провалами, які утворилися через вимивання твердих порід соляними розсолами.

Покращення екологічної ситуації у Калуші, на думку обласної влади та фахівців, можливе за умови відновлення у регіоні калійного виробництва. План щодо цього на Прикарпатті вже розроблено.

«Я хочу запевнити, що зі сторони обласної влади буде докладено всіх зусиль до того, щоб мінімізувати небезпеку, щоб жодної загрози не сталося. Дуже сподіваємося на вашу консультативну та дорадчу допомогу», - підсумував голова ОДА.

Відповідь керівника місії ПРООН Рене Наєнхайса дала реальну надію на таку допомогу: «У складі нашої місії – фахівці геології, гідрогеології, люди, які займаються питаннями зниження ризиків надзвичайних ситуацій, екологи. Оскільки ситуація є надзвичайно складною, простого рішення для неї не буде. Але наша група зосередиться на основних проблемах. Сама наша присутність тут свідчить про розуміння нами серйозності даної проблеми. Ми готові зняти краватки і сорочки, одягнути більш простий одяг і виїхати на місце для її вивчення».

Довідка

Представники місії перебуватимуть на Прикарпатті до 8 березня. Вже наступного дня вони ознайомлять з результатами своєї роботи Президента України.

http://kalush.net/?q=2010....kalusha

Дата: Понеділок, 08.03.2010, 13:46 | Повідомлення # 8
Делегація в складі з представників ОНН і Євросоюзу прибула в місто Калуш

Фахівці мають за мету вивчити екологічну ситуацію в місті, про це повідомив голова делегації Рене Нейенхейс під час зустрічі 4 березня з керівництвом Івано-Франківської області.

«В склад делегації входять ряд досвідчених фахівців, в тому числі і спеціалісти по геології, гідрогеології, для відбирання зразків для екологічних аналізів по питанню зниження ймовірності виникнення надзвичайних ситуацій і по питанню запобігання надзвичайних ситуацій», - сказав він.

Нейенхейс констатував, що екологічна ситуація в Калуші дійсно складна.

По його словам, фахівці в першу чергу звернуть свою увагу на вивченні невідкладних екологічних проблем міста і пробудуть в Калуші ще до 8 березня.

9 березня вони доповідатимуть про результати досліджень Президенту України Віктору Януковичу.

http://kalush.net/?q=2010....-kalush

Дата: Понеділок, 08.03.2010, 13:48 | Повідомлення # 9
Уряд пішов у відставку, але дав Калушу 560 млн.

Нагадаємо, що даний Указ Президента №145 “Про оголошення території міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації” депутати Верховної Ради України затвердили 12 лютого цього року. Необхідні кошти (а це — 560 млн. гривень. — Авт.) уряд мав виділити впродовж тижня. Проте з об’єктивних причин часу знадобилося трохи більше. І от 2 березня Кабінет Міністрів одноголосно проголосував за виділення Калушу більш ніж 0,5 млрд. гривень.
Довідка. За попередніми даними, 2,5 млн. гривень було заплановано на здійснення запобіжних заходів щодо недопущення забруднення джерел питного водопостачання. Ще майже 100 млн. гривень — на укріплення, гідроізоляцію та консервацію Домбровського кар’єру, а 5 млн. гривень — на укріплення дамби хвостосховища №2 Калуш-Голинського родовища калійних солей. Дослідження полігону захоронення токсичних відходів та ліквідація наслідків його забруднення обійдуться у 27 млн. гривень. Однак левова частка державних коштів — 344 млн. 792 тис. гривень буде спрямована на добровільне відселення людей із територій просідання земної поверхні, утворення провальних воронок, карстів, зсувів грунтів.
— Хочу наголосити, що за основу Кабінет Міністрів взяв план заходів, який розробив виконавчий комітет Калуської міської ради, — зазначає міський голова Ігор Насалик. — Проект урядового рішення пройшов усі необхідні погодження. Засідання Кабміну розпочалося о 18.00, а о 17.45 його останнім підписав міністр юстиції Микола Оніщук. Це було дуже важливо, адже з 44-х питань, які того дня мав розглянути уряд, понад 20 були зняті саме через неналежну підготовку. Жодних заперечень, якщо не рахувати виступ в. о. міністра фінансів Ігоря Уманського, не прозвучало. (Нагадаємо, що саме цей посадовець висловлювався за те, щоб не виділяти кошти для реалізації “екологічного” указу Президента до прийняття державного бюджету. — Авт.). Своє вагоме слово на підтримку рішення сказали, зокрема, міністри: житлово-комунального господарства — Олексій Кучеренко, охорони здоров’я — Василь Князевич, з надзвичайних ситуацій — Володимир Шандра. Усі урядовці проголосували за виділення для нашого міста понад 500 млн. гривень, з яких близько 430 млн. гривень — з резервного фонду — надійдуть у місто вже впродовж кількох днів. Решта — після прийняття Верховною Радою Державного бюджету на 2010 рік.
Як повідомив міський голова, напередодні прийняття доленосного для Калуша рішення він мав розмову з Прем’єр-міністром Юлією Тимошенко, яка висловилася категорично за вирішення екологічних проблем нашого краю. І не проявила жодних амбіцій з приводу того, що “пальма першості” у вирішенні даного питання належить уже екс-Президенту України Вікторові Ющенку, який особисто побував на місці можливої екологічної катастрофи. На думку Ігоря Насалика, проведений місцевий референдум про визнання Калуша зоною екологічно лиха не залишив високопосадовцям вибору: або вони мали проігнорувати рішення громади і таким чином взяти всю відповідальність за непередбачуваний розвиток подій на себе, або відреагувати.
— Украй важливо, що ми отримаємо кошти для вирішення проблеми полігону гексахлорбензолу, Домбровського кар’єру і хвостосховища, — переконаний Ігор Насалик. — Крім того, місто отримає 49 млн. гривень на закупівлю медичного обладнання. Рішення Кабміну передбачає кошти і для побудови нового мікрорайону для людей, відселених з небезпечних територій. Хочу акцентувати увагу, що наявне житло у людей ніхто не буде забирати, а відселення буде добровільним.
За підрахунками міської влади, у зонах можливого просідання земної поверхні над шахтними виробітками нині проживає 4238 осіб. Комплекс із житлових будинків, школи, дошкільних закладів, котельні та усієї інфраструктури планується збудувати у мікрорайоні Підгірок. Його вартість — 344 млн. гривень.
За словами начальника відділу капітального будівництва Калуської міськради Лоранда Засядьвовка, даний мікрорайон був запроектований у 1993 році і розрахований на проживання 6,5 тис. осіб. За цінами на 1 жовтня 2009 року, вартість будівництва усієї інфраструктури нового мікрорайону складає 1,5 млрд. гривень. Він також повідомив, що будівництво мікрорайону планують розпочати вже цього року і завершити протягом 3-4 років.
За словами міського голови, місто очікує на значну допомогу і від світового співтовариства. Зокрема, цього тижня у Калуші вперше за його історію перебуває представницька делегація від Організації об’єднаних націй, яка вивчає екологічні проблеми регіону. Сам Ігор Насалик у складі урядової делегації протягом 8-12 березня перебуватиме у Брюсселі та Берліні, де також планує залучити для Калуша міжнародну допомогу.
Юрій Тимощук, журналіст

http://www.vikna.if.ua/news....560_mln

Дата: Понеділок, 08.03.2010, 13:49 | Повідомлення # 10
МНС переконує, що повені не буде, але у кар’єрі йде обвал породи

Тим часом кілька регіонів України уже “плаває”. Натомість посадовці нашої області зберігають завидний оптимізм і впевнено заявляють, що нас стихія омине. Проте, про всяк випадок продовжують готуватися. Найбільша загроза у Калуші — можливий прорив річки Сівки у Домбровський кар’єр.

Науковці та екологи попереджають про тенденцію почастішання небезпечних паводків в Україні. Якщо раніше періодичність повеней була раз на тридцять років, то тепер — кожні три-чотири роки, а то і частіше. Відтак є висока ймовірність, що цьогорічна весняна повінь може увійти до списку найсильніших за останнє десятиліття.

Нагадаємо, що у 2008 році на Заході України, через інтенсивні грозові дощі стрімко піднявся рівень води у кількох річках. Як наслідок, було затоплено більше 40 тисяч житлових будинків, пошкоджено 560 автомобільних і майже 600 пішохідних мостів, розмито 680 км автомобільних доріг. Природна стихія забрала життя 30 людей, у тому числі і 6 дітей. Протягом 90 днів шість областей були оголошені зонами стихійного лиха. За висновками експертів, ця повінь вважається найбільшою в історії Західної України протягом 60 років.
У зоні лиха півтора року тому опинився і Калуш. Збитки міста від стихії обраховували у кількадесят мільйонів гривень. Держава спрямувала чималі кошти. Проте, повністю оговтатися від лиха Калуш не може і досі.
Науковці застерігають, що страшна повінь 2008 року — лише початок неоголошеної війни природної стихії з людиною. Згідно з прогнозами, нас очікують ще страшніші стихійні лиха та катаклізми. А у зону лиха потраплятимуть все нові і нові території, які донедавна вважалися відносно безпечними.
Днями міністр з надзвичайних ситуацій Володимир Шандра повідомив, що Україні загрожує рекордний за останні 30 років паводок. Тож, на боротьбу з ним уряд виділив 175 млн. гривень, які мають бути спрямовані на мінімізацію наслідків очікуваного лиха.
— 22 лютого Гідрометцентр дав свої прогнози щодо весняного паводка. Запаси снігу по Україні сьогодні у 2-3 рази вищі, ніж вони є зазвичай. Тож, прогнозується, що весняний паводок буде середній або вище середнього рівня, — зазначив міністр.
Гроші з урядового резервного фонду, зокрема, виділені МНС, Міністерству охорони здоров’я, Міністерству аграрної політики, Міністерству транспорту та зв’язку. Крім того, додав Володимир Шандра, у середу уряд ухвалив рішення щодо виділення близько 16 млн. гривень владі регіонів, у яких прогнозується підтоплення, для забезпечення належного функціонування інфраструктури.
— На виділені гроші влада вже не встигне побудувати нові захисні споруди, тому вони будуть спрямовані на реалізацію інших заходів, зокрема, на оплату послуг санітарно-епідеміологічні станції з інспектування якості води, — наголосив посадовець.

Калуш — готовий?
Великі “запаси” снігу, якими нагородила нас цьогорічна зима, змусили МНС працювати на випередження. Тож, нині, запевняє начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Калуської міської ради Іван Дембич, хвилюватися немає підстав.
— Згідно з останніми даними Гідрометцентру, критичної маси снігу і льоду у сусідніх Рожнятівському та Долинському районах (саме звідси можна чекати водних неприємностей для Калуша. — Авт.) немає. Тому, найімовірніше, паводку не буде, — запевнив Іван Дембич. — Проте, у місті і на обласному рівні затверджена низка заходів на випадок повені. Тому у разі нещастя — будемо працювати. Повинен також сказати, що у попередні роки місто добре спрацювало. Тому на сьогодні ми повністю забезпечені і необхідною технікою, і системою оповіщення.
Про готовність до підйому рівня води у річках та можливого затоплення частини міста говорять і комунальники. Зокрема, за словами начальника управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради Юрія Рекунова, всі комунальні підприємства міста ще від минулого року працювали над тим, щоб уникнути підтоплень. Зокрема, КП “Калушавтодор” розчистило каналізаційну систему та решітки на дорогах, щоб вода могла швидко стікати; ЖЕО міста займалися розчищенням внутріквартальних колодязів, що дасть змогу вберегти від підтоплення підвальні приміщення; на КП “Водотеплосервіс” поставлена проблема водозабору у Добровлянах.
— Загалом надзвичайних ситуацій протягом минулого року не виникало, — стверджує Юрій Рекунов. — Проблеми є хіба що із водозабірними спорудами, на ремонт яких катастрофічно не вистачає коштів. Так, із держбюджету було виділено 1 млн. 800 тис. гривень, за які вдалося провести першу чергу невідкладних робіт. Залишкова потреба на сьогодні — 2 млн. 800 тис. гривень.
Отож, загалом Калуш до повені готовий. Принаймні, теоретично. Адже, зважаючи на і без того складну екологічну ситуацію у місті, прогнозувати щось напевне — складно. Проте, оптимізму колег не дуже поділяє заступник міського голови Василь Петрів, за словами якого класична повінь справді може оминути місто. Але нинішні загрози — набагато серйозніші.
— Я щойно повернувся з Домбровського кар’єру, — повідомив Василь Петрів у середу під час засідання Калуської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. — Востаннє я там був три дні тому. За цей короткий проміжок часу у кар’єрі утворився чималий яр. Там скрізь іде обвал породи. Тому загроза з кожним днем стає все більшою. Ми повинні пам’ятати про дві речі: можливий прорив річки Сівки у Домбровський кар’єр і прорив дамби водосховища. До цього і треба готуватися. Також не виключено, що на річках можуть утворитися затори. Адже товщина льоду на сьогодні — дуже велика.

Тетяна КІНДЮХ, журналіст
http://www.vikna.if.ua/news...._porodi

Бібліотека » Різне » Калуш » Домбровський карєр - Зона НЕС
 • Сторінка 2 з 3
 • «
 • 1
 • 2
 • 3
 • »
Пошук:

© 2008-2019 Свята Традиція УГКЦ

Яндекс.Метрика