Головна сторінка сайту
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Архів - тільки для читання
Бібліотека » Духовність » Молитви, духовні практики » Хресна Дорога
Хресна Дорога
Дата: Понеділок, 15.02.2010, 22:28 | Повідомлення # 1
ХРЕСНА ДОРОГА

Уклав: о. Атанасій Купіцький, ЧСВВ

Автор віршів: о. Василь Богдан Мендрунь, ЧСВВ


ВСТУПНА МОЛИТВА.

Ісусе, Спасителю наш, на доказ Твоєї безмежної любові до нас і за наше спасіння, Ти зволив прийняти пониження, погорду, несправедливий засуд і найболючішу смерть на Хресті.

У подяку за Твою любов, на перепрохання за наші гріхи і щоб випросити ласки витривання в доброму, хочемо тепер роздумувати про Твої Муки і смерть.

Дай, щоб ми цю Хресну Дорогу відбули на Твою славу й на користь наших душ.

ПІСНЯ:

Благослови всіх, Ісусе милий,

Що Твоїм страстям честь віддають.

Хай Твоя Жертва додасть нам сили

Пройти подібно ту земну путь.

Ісусе наш, Ти Муки і Страсті терпів за нас!

Не дай нам пропасти!

Стація 1.

Пилат засуджує Ісуса Христа.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Тоді Пилат, бажаючи догодити юрбі, відпустив їм Варавву, Ісуса ж, убичувавши, видав, щоб Його розп"яли" .( Мр. 15,15 )

Не тільки Пилат засуджує Ісуса. Його засуджують законовчителі, книжники, фарисеї, первосвященники. Засуджують Його і Юда, і вояки, і розбійник на хресті та люди, які відреклися Його й кричали:м " Геть з Ним! На Хрест Його! Нехай буде розп"ятий ! " І ми також часть судимо Ісуса, засуджуємо Його на смерть нашими гріхами. Засуджуємо також тоді, коли судимо інших, бо Він сказав:

" Що ви зробили одному з Моїх братів найменших- ви Мені зробили"

( Мт.25,40).

Ми засуджуємо Ісуса, а Він нехоче осуджувати нікого. " Я не прийшов судити, але спасти. " Він, одинокий, має право судити всіх, бо знає тайни кожного людського серця. Однак Христос не хоче судити передчасно. Навіть Магдалини, Петра, що тяжко згрішили, і Своїх розпинателів Він не осудив. Але прийде час, коли Ісус Христос буде судити всіх; це буду відразу після нашої смерті і при кінці світу. Тоді ніхто не втече, ніхто не скриється від Його справедливого суду: ні добрі, ні злі! Це пригадаймо собі, як прийде до нас бажання осуджувати когось.

Помолімося за тих, що несправедливо осуджені.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Уже засуд є готовий,

Вже Пилат вмив руки з крові.

На хрест, на хрест засудив Месію, /

Христа, Христа, світа всю надію! / 2 рази

Стація 2.

Ісус бере хрест на свої рамена.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" І забрали вони Ісуса; і, несучи для Себе Хрест, вийшов ВІн на місце, зване Череп, а по єврейськи Голгота" ( Йо. 19,17).

Хрест у ті часи був знаком ганьби, приниження, найболючішого терпіння і смерті. Це була шибениця, на яку засуджували найбільших злочинців. Та від часу, коли Ісус узяв на Свої рамена Хрест і на ньому помер, значення Хреста зовсім змінилося. Нині Хрест є символом віри, надії, любові, віри в Христову перемогу й відкуплення; надії в наше спасіння й життя вічне; любові Божого Сина, що взяв це дерево ганьби, щоб нам вислужити славу неба.

Тому Хрест стоїть тепер на вершку церков, на престолах, у наших помешканнях на стіні. Тому й ми носимо його на своїх грудях та ставимо на гробах наших померлих.

Будь-яке терпіння - це також хрест. Так його назвав сам Христос. І коли ми приймаємо терпіння з Ісусом, воно нас очищує, освячує й стає знаменням спасіння та вічної слави.

Помолімося за тих, що невинно терплять, і за згоду з Божою волею в наших терпіннях.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Смерті знак уже готовий

Знак жертвенної любові.

Ісус, Ісус радо Хрест приймає, /

Хресний, хресний похід починає. / 2 рази


Стація 3.


Ісус падає під тягарем хреста.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Він наші недуги взяв на Себе, Він ніс на Собі наші болі" ( Іс. 53,4),- пророкував про Спасителя пророк Ісая.

По дорозі на Голготу, під тягарем Хреста, Ісус падає на землю. Недавно ВІн був такий сильний і могутній, що все Йому підчинялося: Він втихомирював вітри й бурі, на Його слово каліки починали ходити, сліпі прозрівали, глухі починали слухати, прокажені очищувалися від гнійних ран, навіть мертві воскресали. А тепер Він падає на дорозі у вуличний пил. Чому ? Що сталося ? Гріхи людей, наші невірності Богові спричинили це. Вони так обтяжили Спасителя. І люди, які раніше бачили силу Ісуса, Його славу в Квітну неділю, не могли цього зрозуміти.

Також і ми не можемо зрозуміти тягару та злоби наших гріхів, що кидають на брудну землю Божого Сина. Так, тягар людських гріхів придавлює і мучить нашого Спасителя. Направду, гріх мусить бути дуже великим злом, коли так тяжко знущається над Ісусом Христом.

Помолімося про щирий жаль за наші упадки і повстання з гріхів.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Звільна Христос поступає,

Та під Хрестом упадає.

Мліє, мліє з нажміру терпіння: /

Ллється , ллється Кров аж на каміння. / 2 рази


Стація 4.

Ісус сустрічається зі Своєю Матір"ю.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Цей поставлений для падіння й підняття, Він буде знаком протиріччя, й Тобі самій меч прошиє душу" ( Лк.2,34-35 ), - сказав колись праведний Симеон до Марії. І тепр цей меч прошиває Її Серце.

Мати Божа йде за Ісусом Хресною Дорогою. Дивиться, як Її Сина б"ють і штовхають, як Він падає на землю й з останніх сил піднімається, бере Хрест та йде далі.

Й Ісус бачить терпіння Своєї Матері.

З мечем болю в Серці і сльозами в очах Пресвята Діва приступає до Нього... Ісус зупиняється , Свої закривавлені очі звертає на Матір і Серцем говорить : " Ненько, Я йду, щоб сповнити волю Мого Отця. Йду, щоб за спасіння світу звершити Жертву Мою! "

Ця зустріч Сина й Матері була дуже болючою, але й радісною, бо Вони були духовно з"єднані в одне єдине ціле.

Як Мати Божа йшла Хресною Дорогою за Ісусом, так Вона йде з нами, бо ми - Його брати та Її духовні діти. Ніколи не забуваймо, що Марія завжди біля нас, особливо під час нашої хресної дороги. Завжди звертаймо свій зір до Неї, просячи помочі й жертвуючи Їй наші терпіння.

Помолімся про щирий жаль за наші упадки і повстання з гріхів.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Мати, як Сина уздріла,

З болю Свого Серця мліла.

" Сину,Сину! "- жалісно ридала, /

Землю, землю сльозами скропляла. / 2 рази

Стація 5.

Cимон Киринеєць допомагає Ісусові нести хрест.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Схопили Симона Киринея, що певертався з поля, і поклали Хрест на нього, щоб ніс за Ісусом". ( Лк.23,26 )

Симон не хотів нести хрест незнайомого йому засудженого. Протистояв, боронився, перечив, але вояки примусили його...

І нам нерідко інші люди накладають на плечі хрест. Тоді ми відмовляємось, заперечуємо, боронимось і не хочемо його прийняти. А треба знати, що й такий хрест, накинений силоміць, є Христовим, і що його варто нести.

Ісус приймає цю неохочу поміч Симона й ділить з ним Свій тягар.Отож вчімся і ми приймати поміч від інших та смиренно визнавати свої слабкості й немочі. Будьмо завжди готові допомагати іншим у двиганні хреста. Може вони вже так обезсилені, що не спроможні самі нести далі свій хрест...

Помолімося, щоб випросити правдиву любов до ближніх і відвагу для несення свого хреста.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Так Христа Хрест придавляє,

Що йти далі сил не має.

В поміч, в поміч Симеона дали. /

Нести, нести Хрест йому казали. / 2рази

Стація 6.

Вероніка обтирає Обличчя Ісуса Христа.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Не було в Ньому ні виду, ні краси, ні вигляду принадного не було в Ньому".

( Іс. 53, 2 )

Ісус цілий вкритий ранами і брудом. Голова, обличчя, руки й ноги вкриті кров"ю, потом, плювками, пилюкою. Вероніка не може глядіти на таке пониження Спасителя. Повна співчуття, підходить і хустиною обтирає Обличчя Ісуса, колись таке миле, ласкаве, милосердне, яке всіх до Себе притягувало, а тепер таке збезчещене і зневажене злобою людей. Вероніка обтерла та, здивована, побачила, що Обличчя Ісуса відбилось на її хустині. Це була нагорода за її співчутливу і щиру любов.

Ми також в душі носимо образ Божий. Але як часто він забруднений і збезчещений нашими гріхами! Тому стараймося якнайчастіше доброю сповіддю змивати бруд з нашої душі й відновлювати в ній красу Божого образу. Цей образ ми відновлюємо також і тоді, коли служимо ближньому, і знімаємо ганьбу, яка вкриває Його Обличчя перед іншими людьми.

Помолімося за тих, що бояться приступати до сповіді, і за тих, що допомагають іншим.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Вероніка із любові

Подає платок Христові

З Крові, з Крові Лице витирає, /

Образ Лиця на платку лишає. / 2 рази


Стація 7.

Ісус Христос другий раз падає під хрестом.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!


" Він же був поранений за гріхи наші, роздавлений за беззаконня наші. Кара, що нас спасає, була на Ньому, і Його ранами ми вилікувані".

( Іс.53,5 )

Придавлений тягарем Хреста, Ісус знову падає на землю. Падає, але, хоч знесилений до краю, одразу встає. Отож Він нас навчає, що й ми після падіння завжди повинні підноситися.Учить Ісус, що ми самі не в змозі йти так, щоб ніколи не спотикнутися і не впасти.

Христос сильно впав під Хрестом аж три рази. А ми, слабкі й немічні, можемо впасти дуже багато разів. Але після кожного упадку в гріх нам треба чимскоріш підноситись і йти далі праведною дорогою. Бог не вимагає від нас такої святості, що не потребувала б жалю і поправи, але бажає покірного визнання нашої немочі, подолання земних пристрастей й піднесення душі до неба.

Христова жертва така велика, що вирівнює все, виправляє найтяжчі упадки, але людина повинна визнавати свої гріхи, жалувати, перепрошувати Бога й звертати зі злої дороги.

Помолімося, щоб випросити відвагу й силу скоро вставати після наших гріховних упадків.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Сила Христа опускає,

Христос знову упадає.

Часті, часті гріхи є причина /

Того, того впадку Бога - Сина. / 2 рази


Стація 8.

Жінки плачуть над терплячим Ісусом.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!


Хресний похід перепиняють " жінки, що плакали за Ісусом та голосили. Ісус же обернувся до них і сказав: " Дочки єрусалимські, не плачте надо Мною, а плачте над собою і над вашими дітьми".

( Лк. 23,27 - 28)

Жінки співчувають Ісусові у терпіннях на Хресній Дорозі. Ці терпіння спричинили спасителеві кати, воїни, жидівські священники й законоучителі, Пилат, Ірод та інші.

Часто мужчини тяжко зневажають Христа через ненависть, несправедливість, жорстокість, невірність, байдужість до віри, п"янство та інші гріхи.

Ісус приймає співчуття невіст, але нагадує, що вони також винні у цьому, бо не виховували дітей у побожності й любові до Бога. Отож діти, як виростуть, будуть Христа зневажати, так як ті, що Його засудили й розп"яли.

Також жінки, які можуть, а не хочуть мати дітей або позбуваються їх перед народженням, повинні багато плакати над собою.

Помолімося за добре виховання дітей і їх вірність Христовій Церкві.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Це жінки побожні бачуть

І над Христом жалко плачуть.

Плачте, плачте, та не наді Мною. /

Радше, радше плачте над собою. / 2 рази


Стація 9.

Ісус падає третій раз під тягарем хреста.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Зневажений, останній між людьми, чоловік болів... Він був поранений за гріхи наші, роздавлений за беззаконня наші " . ( Іс. 53, 3 -5 )

Ісус, ослаблений до краю тягарем Хреста, падає третій раз. Але жорстокі кати не мають над Ним милосердя: вони шарпають, штовхають, копають Його і змушують швидко встати та йти далі. З останніх сил наш Божественний Спаситель підноситься та, похитуючись, ступає вперед дорогою на гору Голготу.

Це третій упадок Ісуса вчить нас, щоб ми уміли співчувати падінню інших й подавати помічну руку. Ніколи не тішмося чужими упадками.

Не додаваймо зла до зла, бо ми також дуже легко можемо спіткнутися й впасти, і навіть ще тяжче. Не довіряймо собі, а покірно визнаваймо свою неміч.

Помолімося за навернення грішників.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Сила Христова маліє,

Ісус втретє паде - мліє !

Тілом, Тілом до землі впадає, /

Духом, духом до Отця злітає. / 2 рази

Стація 10.

Кати здіймають одіж з Ісуса Христа.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Тоді вояки, розіп"явши Ісуса, взяли Його одіж та й зробили чотири частини, по одній кожному воякові, і хітон. Та був хітон не пошитий, лише увесь від верху тканий. Тому домовилися між собою: " Не дерімо його, а киньмо на нього жереб, на кого впаде". ( Йо.19,23 -24 )

Кати діляться одіжжю Ісуса, і Він це бачить... Для катів Ісус непотрібний, для них Він безвартісний... Зате цінна їм Його одіж...

Нагий Син Божий стоїть і глядить на Своїх мучителів та вбивць. Дивиться і на нещасний Єрусалим, який Його відрікся і засудив на смерть.

Люди позбавили Спасителя одежі, а себе - Божої ласки й гідності Божих дітей . Як часто ми, зважаючи на якусь земну користь чи земні багатства, вибираємо їх, а залишаємо в стороні Бога та Його благодать. Як часто міняємо вічне й Боже на дочасне й проминаюче !

Господи, прости наш нерозум і тупість. Від нині вже ніколи не будемо так робити !

Помолімося, щоб усі ми більше цінили Божу ласку в собі та в душах ближніх.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Вийшов на Голготу - гору

Цар Архангельського хору !

Одяг, одяг там з Нього здіймають, /

Жовчю, жовчю Його напувають. / 2 рази

Стація 11.

Ісуса прибивають до хреста.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Як прийшли на місце, що зветься Череп, там Його розп"яли"

( Лк.23,33). " А з Ним двох інших: по одному з кожного боку, Ісуса ж - посередині". ( Йо. 19, 18)

Ісус послушно простягає руки й ноги на Хрест. Він, мов ягня, жертвує Себе за спасіння світу.

Грубі й шорсткі цвяхи продірявлюють пресвяті руки й ноги Спасителя одну за одною. Свіжа, тепла кров скроплює тверде й сухе каміння Голготи.

І нас нерідко проколюють болючі цвяхи обмов, наклепів, кривди, погорди, приниження та іншого. Ми не вміємо їх приймаьти спокійно - гніваємося, ображаємося, злостимося, грозимо помстою...

Ісус учить нас приймати спокійно цвяхи терпінь і принижень, бо Він не зважає на людей, а на волю Свого Небесного Отця, який ту чашу Йому приготовив. Учімося від Ісуса у будь - яких терпіннях зважати на волю Божу.

Помолімося, щоб собі випросити терпеливості у стражданнях.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

До Хреста Христа прибили,

Руки й ноги пригвоздили.

Тече, тече Кров дорогоцінна. /

Злоба, злоба гріхів тому винна ! / 2 рази

Стація 12.

Ісус умирає на хресті.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" При Хресті Ісусовім стояли Його Мати, сестра Його Матері, Марія Клеопова та Марія Магдалина" . ( Йо. 19,25 )

Син Божий висить на Хресті між небом і землею. Тут завершується Його діло Відкуплення і спасіння людського роду. Тут кінець туземному життю нашого любого Спасителя.

Усвідомлюючи це, Ісус прощається. Прощається найперше з ворогами: " Отче, відпусти їм, не знають бо, що роблять" ( Лк.23,34).

Отче, відпусти їм, тим, що Мене зненавиділи, мучили, розіп"яли, забудь їхній гріх, бо не знають, що чинять".

Прощається з розкаяним розбійником: " Сьогодні будеш зо Мною в

раї ". ( Лк.23,43).

Прощається зі Соїми найулюбленішими: Матір"ю і учнем. " Ось син Твій ... ось Матір твоя" ( Йо. 19, 26- 27). Ненько, Я Тебе залишаю, але віднині він - Мій любий учень - буде Тобі сином. А ти, Мій друже, прийми Її. Вона буде тобі Матір"ю. " І від тієї хвилі учень узяв Її до себе" .( Йо. 19,27)

" Отче, у руки Твої віддаю духа Мого ! " Сказавши це, віддав духа"

( Лк. 23,46). Тіло Ісуса затремтіло, голова схилилась, очі замкнулись, Серце перестало битися. Спаситель помер... Помер за наше спасіння, помер, щоб ми жили...

Помолімося за нашу добру смерть.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Полишив Престол Небесний,

Вибрав тут жертовник хресний:

Себе, Себе за нас жертвувати, /

Всіх нас, всіх нас з Небом поєднати ! / 2 рази


Стація 13.

Ісуса здіймають з хреста.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Коли настав вечір, Йосиф Ариматейський прибув і, сміливо ввійшовши до Пилата, попросив тіло Ісуса. Пилат видав Йосифові тіло". ( Мр. 15, 45-45)

За життя Ісус допомагав усім: хворих оздоровлював, голодних хлібом годував, у небезпеках рятував, засмучених потішав. Для Себе не потребував помочі ні від кого, бо був Божою силою і життям. Він дав людям і Своє життя, віддав Себе повністю, і треба, щоб хтось з людей Його похоронив. Христос уже не належить Собі, а нам.

Син Божий, приходячи на світ, віддав Себе Матері, і коли світ покидав, знову лежав на лоні Матері.

І нам усім Христос віддає Себе у Пресвятій Тайні Євхаристії. Дає Себе цілого, з усіма ласками і надприродними скарбами.

У св. Причасті Христос приходить до нас живий, бо Він є Життям.

" Я - хліб живий, що з неба сходить, щоб той, хто їстиме його, не вмер.Коли хтось цей хліб їстиме, житиме повіки" ( Йо. 6,51). Тому приймаймо Ісуса щоденно з пошаною, з вірою і великою любов"ю. Віддаймо себе Йому, щоб Він жив у наших серцях і приготовляв нас до зустрічі з Ним у небі.

Помолімося, щоб усі ми гідно і з вірою приступали до св. Причастя.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Тіло Боже з Хреста зняли,

Рідній Матінці віддали.

Мати, Мати Тіло Свого Сина /

Слізьми, слізьми своїми зросила. / 2 рази


Стація 14.

Тіло Ісуса вкладають до гробу.

Слава Страстям Твоїм, Слава довготерпінню Твоєму Господи!

" Йосиф з Ариматеї і Никодим узяли тіло Ісуса, обв"язали його запашним полотном і поклали у новій гробниці, прикотивши до входу великий камінь, вийшли"( Мт. 27, 57-60; Йо. 19, 39-41).

" Марія ж Магдалина й Марія, Мати Йосифа, дивились, де Його покладено" .

(Мр. 15,47)

Багатостраждальна Мати йде в цьому сумному поході... Своїми пречистими руками помагає вкладати до гробу Пресвяте, скатоване Тіло Свого Сина, і прощається з Ним.

Здається, що з похороном все закінчилося. усі думають, що історія Ісуса Христа закінчилася. Та Він виразно сказав : " Я - воскресіння і життя. Хто в Мене вірує, той навіть і вмерши - житиме! " ( Йо. 11,25)

Вірмо в перемогу Ісуса! Вірмо і в наше воскресіння. Для тих, що вірують у Сина Божого, немасмерті, нема безнадії, бо Він нас запевнив: " У світі страждатимете. Та бадьортеся ! Я подолав світ".

(Йо.16,33) . " Іду бо напоготовити вам місце. І коли відійду і вам місце споготую, то повернуся і вас до Себе візьму, щоб і ви були там, де

Я" ( Йо. 14, 2-3).

Помолімося за терплячі душі в Чистилищі і за померлих з наших родин.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Тіло Боже в Плащаниці

Положили до гробниці.

Бога, Бога живого в Сіоні /

Земля, земля скрила в своїм лоні. / 2 рази


ЗАКЛЮЧНА МОЛИТВА


Божественний наш Спасителю! З глибини душі дякуємо за всі ті

терпіння, які Ти зволив прийняти для нашого спасіння. Дай нам ласку все більше любити Тебе та користати з Твоєї смерті для освячення наших душ.

Небесний Отче, жертвуємо Тобі терпіння, ганьбу, засудження і смерть Твого Сина, а нашого Господа Ісуса Христа за відпущення наших гріхів, навернення грішників і злагіднення кар душам в Чистилищі. Дай, щоб терпіння і смерть Ісуса були запевненням нашого спасіння й вічної слави в небі. Амінь.

Помолімося в наміренні Святішого Отця, щоб отримати повний відпуст.

Отче наш..., Богородице Діво..., Слава: І нині:

Претерпівий за нас страсті...

Марна була втіха ада,

Марна всяка хитра зрада.

Марна, марна і печать ворожа, /

Славно, славно встане правда Божа. / 2 рази

Тож ми Христу поклонімся

І всі щиро помолімся.

Христе, Христе, славим Твої Страсти. /

Зволь же, зволь же й наші душі спасти! / 2 рази

Дата: Неділя, 07.03.2010, 22:02 | Повідомлення # 2
ХРЕСНА ДОРОГА


Вступна молитва

Ісусе, Спасе мій, розп’ятий на хресті! Люблю Тебе над усе й цілим серцем шкодую, що я так образив Тебе, свого Пана. Щоб Тобі подякувати за ласку спасіння, перепросити Тебе за свої гріхи й випросити собі ласку витривати в доброму, хочу розважати про Твої муки й смерть. А жертвую Тобі, Ісусе, ці розважання й молитви, щоб випросити душам у чистилищі прощення кар, а особливо душі... (тут скажи, яку душу маєш на думці). Дай, щоб я почав(-ла) і скінчив(-ла) цю Хресну Дорогу на Твою славу й користь для моєї душі.

1. ІСУСА ХРИСТА ЗАСУДЖУЮТЬ НА СМЕРТЬ


Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи!

Пилат засуджує невинного Ісуса, але Ісус мовчить і в Своєму Серці жертвує своє життя за спасіння людей. Мовчить, бо Його Серце любить, а ця любов замикає уста й не дає Йому бути винним.
Слава, честь і поклін Тобі за те, наймилосердніший Спасителю, що з безконечної Своєї любові до мене, грішного(-і), Ти позволив безвинно прийняти на Себе страшний засуд смерті! Найсолодший мій Ісусе! Не будь мені на Страшнім Суді суддею, а Спасителем. Постановляю сильно ніколи нікого не осуджувати, не звинувачувати крім себе у святій Сповіді. Ісусе, будь мені милосердний! Маріє, стань за мене перед Ісусом на Страшному Суді.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

2. ІСУСА ХРИСТА ОБТЯЖУЮТЬ ХРЕСТОМ

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Стоїть тяжкий хрест. Для кого він призначений? Чи для злочинця, що їв овоч із забороненого дерева? Ні, це найневинніший Ісус підставляє добровільно свої рамена, щоб на хресті надолужити за наші беззаконня. Бере Ісус хрест, а Його Серце каже: „Хочу взяти цей хрест на свої рамена, хочу нести його на Голготу й умерти на ньому за свій нарід, що його так люблю”.
Коли не буду любити хреста, то не зможу стати приятелем(-кою) Твоїм(-єю), Ісусе. Знаю добре, що дорога до неба - це Хресна Дорога. Ісусе предобрий, прости мені нетерпеливість і нарікання в терпіннях і прикростях! Господи, нехай на мені завжди сповняється Твоя свята воля.
Маріє, найбільш терпелива Мати, випроси мені ласку, щоб я полюбив(-ла) хрест, в усьому згоджувався зі святою Божою волею і так заслужив(-ла) собі вічне життя на небі. „Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

3. ІСУС ХРИСТОС ПАДАЄ ПЕРШИЙ РАЗ ПІД ХРЕСТОМ

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму Господи!
Під тягарем хреста падає на землю зімлілий Ісус. I нас давить хрест щоденного життя наших обов’язків. Ісус, невинний, з любові до нас падає під хрестом, а ми нарікаємо на свій хрест, не хочемо його нести та через те впадаємо в гріхи й ображаємо свого Спасителя.
Ісусе, мій Спасителю! Перед Тобою клячить найбільший грішник. Скільки разів чинив я провини! Скільки разів упав я в безодню гріха! Подай мені тепер руку, милосердний Ісусе, та вчини Своєю ласкою, щоб я вже ніколи більше не допускався до гріхів. Ісусе, бажаю тепер швидше вмерти, ніж Тебе наново образити яким-небудь гріхом.
Маріє, випроси всім невинним душам ласку перебувати у доброму до кінця, а мені, грішному, ласку щирої покути.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

4. ІСУС ХРИСТОС ЗУСТРІЧАЄ СВОЮ СТРАДАЛЬНУ МАТІР

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Ученики покинули Ісуса - повтікали. Залишений усіми Ісус іде Хресною Дорогою. Пресвята Його зболіла Мати зустрічає Його зраненого, побитого, скатованого, умліваючого, терням увінчаного, з тяжким хрестом на скривавлених раменах. Хто зрозуміє велич душевного болю Ісуса й Марії, коли Вони зустрілись і глянули на Себе на цій страшній дорозі! Як страшно терпіли ці два Пресвяті Серця. А хто спричинив їм ті болі?
О, Божественний Сину Пречистої Діви, о Мати мого Спаса Ісуса! Признаюся в покорі, що це я є причиною тих Ваших невимовних страждань. Жалію з цілого серця і прошу: простіть мені ласкаво!
Пресвяте Ісусове Серце, вчини, щоб я любив Тебе що раз гарячіше!
Пресолодке Серце Марії, будь моєю охороною!
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

5. КИРИНЕЄЦЬ ДОПОМАГАЄ ІСУСОВІ НЕСИ ХРЕСТ

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Ісус мліє, Він не може уже нести хрест. Тому жиди приневолюють Симеона Киринейського допомогти Ісусові нести хрест. Ісус погоджується на це. Чи, може, тому, щоб собі полегшити? Ні, Він зі Своєї любові хоче дати Симеонові нагоду до заслуги й нагороду в небі. Так само Його Пресвяте Серце з любові до нас переносить усякі смутки, болі, недуги й переслідування, щоб ми своїм терпінням їх заслужили собі на вічну радість у небі.
О, Ісусе! Дякую Тобі за всі ті прикрості й терпіння, що їх зсилаєш на мене, щоб я їх покірно зносив з любові до Тебе й через те заслужив собі вічну радість з Тобою у небі.
Ісусе, прости мені гріхи, які я зробив проти любові ближнього.
Маріє, випроси мені ласку, щоб я відчував недолю ближніх і був охочий нести їм поміч.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

6. ІСУС ОБТИРАЄТЬСЯ ХУСТИНОЮ ВЕРОНІКИ

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Св. Вероніка з любові й співчуття приступила серед натовпу до Ісуса й хустиною обтерла Його страждальне обличчя. Ісус прийняв і нагородив її прислугу. За те св. Вероніка дістала відбите на хустині лице Спасителя. Та це переповнене болем обличчя відбилось і на доброму серці св. Вероніки. Відтоді вона носила Його в пам’яті та роздумувала над Ним.
I у моїй душі повинна відбитися поранена Голова й окровавлене Лице мого Спасителя. То ж молю Тебе, Ісусе, дай мені цю ласку, щоб перед очима моєї душі стояв завжди образ Твоєї пресвятої, терням увінчаної Голови, передовсім під час спокус.
Маріє, многостраждальна Мати, випроси мені ласку, щоб я завжди пам’ятав муки Ісуса, мого Спасителя.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

7. ІСУС ВДРУГЕ ПАДАЄ ПІД ХРЕСТОМ

Слава страстям Твоїм, слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Ісус знесилений, упав другий раз під тягарем хреста. Сповнив те, що про Нього сказав пророк: „Я - черв’як, а не чоловік, посміховище людей, презирство народу” (Пс. 21,6). Причиною другого падіння Ісуса під тягарем хреста є моя гордість і мої безустанні падіння в гріх. Душе моя, глянь на Ісуса, що упав під хрестом і заклич:
„О, Ісусе, так страшно впокорений! Понизи в моєму серці всяку гордість, жадобу добре вивищення та високі гадки про себе. Нехай зігнеться мій карк, нехай полюблю пониження та погорду”. О, якби моє щире внутрішнє впокорення потішило Твоє Пресвяте, зранене Серце!
Многостраждальна Пресвята Діво й Мати, випроси мені ласку правдивої покори, сердечного жалю за гріхи й ласку перебувати в доброму аж до смерті.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

8. ІСУС ПРОМОВЛЯЄ ДО ПЛАЧУЧИХ ЖІНОК

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Ісус зустрічає по дорозі побожних жінок, які плакали над Його терпінням та пониженням. А Його серце, хоч смутне та зболіле, прийняло те їх співчуття, обернулося й повним любові голосом відізвалося до них: „Доньки Єрусалимські, не плачте наді мною, а плачте над собою та над дітьми своїми!”
Ісусе! Це я повинен(-а) плакати над собою за свої премногі, неспокутувані гріхи! Ти сам, мій Спасителю, наложи на мене спасенну покуту. Я прийму її з Твоїх рук, щоб бути учасником у жертві Твоєї Пресвятої Крові! Карай мене тут, Господи, але заховай мене на життя вічне.
Многостраждальна Мати Маріє, випроси мені участь у заслугах Пресвятої Крові Твого Сина, а Спасителя мого Ісуса Христа.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

9. ІСУС ПАДАЄ ТРЕТІЙ РАЗ ПІД ТЯГАРЕМ ХРЕСТА

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Чим більше падає Ісус, тим болючіші Його падіння. А я, чим більше падаю, тим менше згадую, яка була причина Ісусового падіння. За мої грішні вчинки Ісус упадає під хрестом, а я навіть не подумаю про те, що те падіння Ісуса - за мої гріхи.
Всемогучий, вічний Боже, Спасителю мій! Я прикладаю гріхи до гріхів і тим додаю болю до Твоїх болів! Я припадаю до Твоїх ніг і благаю Тебе в найглибшій покорі:
„Ісусе мій, допоможи мені, щоб я рішучою постановою поправи приніс Тобі полегшених в тяжких терпіннях. Не хочу вже ніколи більше грішити”.
Маріє, пристановище грішників, хорони мене від нагоди до гріха й упроси мені постійності в добрих постановах.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівай за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

10. КАТИ ЗДИРАЮТЬ З ІСУСА ОДЯГ

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Який це мусів бути сором і який невимовний біль Ісуса, коли з Нього здерли одяг, що присох до ран на Його Пречистому тілі, та наказали обнаженому показатися натовпу. I так Він стоїть перед народом нагий, з терневим вінком на голові, зі зболілим лицем, зі спущеними очима, ввесь облитий кров’ю й понівечений тяжкими ранами.
О, Пречистий Ісусе! Ти весь у крові, в ранах, поруганий, збещений, а я прагну лише слави, достатків та розкошів. Нехай так дальше не буде, Найдорожчий Ісусе, дай, щоб я гіркими сльозами оплакував усі свої нечисті гріхи та всі свої нечисті поривання, що були причиною Твого сорому.
Непорочна Діво Маріє й Мати мого Спасителя Ісуса Христа, очисти моє серце, тіло й душу від усяких гріховних вад.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

11. ІСУСА ХРИСТА ПРИБИВАЮТЬ ДО ХРЕСТА

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Кати пораються коло Ісуса. Прибивають трьома тупими цвяхами Його ноги й руки тяжким молотком до хреста. Який це страшний біль мусів бути! Та Ісус не зважає на це, бо бажанням Його Пресвятого Серця є сповнити волю Небесного Отця. Це за мої гріхи Ісус так терпить. А кожний мій тяжкий гріх, це новий цвях, що його вбиваю в Його святі ноги й руки.
Агнче Божий, покритий ранами, прости мене, що я став причиною Твоїх невимовних страждань та прийми найгарячішу подяку за Твою любов і пожертвування за мене грішного(-у). Від тепер моїм кличем є: швидше смерть, ніж гріх!
Маріє, випроси мені ласку, щоб Кров Твого розп’ятого Сина обмила мою душу з беззаконня, та щоб я чистий(-а) міг(-ла) стати перед Твоїм Сином на Страшному Суді.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

12. ІСУС ХРИСТОС УМИРАЄ НА ХРЕСТІ

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму, Господи.
Ісус помирає на хресті. Навколо Нього великий натовп грішників, саме тих, що видали Його на смерть та знущались. Під самим хрестом лише дві найвірніші особи: Пречиста Діва та св. Йоан. Та Пресвяте Серце Ісуса повне милосердя до мучителів. „Отче, відпусти їм, бо не знають, що творять”, –молиться Ісус до Небесного Отця за своїх розпинателів.
Розп’ятий Ісусе, вірю, що Ти - Син Бога живого. Розп’ятий Ісусе, сподіваюсь, що через заслуги Твоїх мук і смерті одержу прощення гріхів і вічне життя. Розп’ятий Ісусе, люблю Тебе, за те що з любові до мене дав прибити Себе до хреста. Що ж я, Ісусе, вчиню для Тебе за Твою велику любов до мене? Хіба те, що буду готов(-а) прощати всім, хто мене скривдив й образив.
Маріє, прийми мене за свою дитину й будь при мені в годині моєї смерті.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

13. ІСУСА ХРИСТА ЗНІМАЮТЬ З ХРЕСТА

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму Господи!
Найстрашніший меч болю пробив Серце Марії, коли на її лоні спочило мертве тіло Ісуса. Прийшли їй на пам’ять усі ті рани, всі муки, щойно скінчені, й усі смутки, співчуття - все те відновилося в її серці. А причиною всіх тих її болів, всіх її смутків - є мої гріхи, бо ж за мої гріхи її Син, а мій Божественний Спаситель прийняв на Себе такі страшні муки.
О, Ісусе, дай мені цю ласку, щоб я всім серцем співчував з Твоєю многостраждальною Матір’ю!
А Ти, Пресвята й Пренепорочна Діво, що так тяжко співболіла зі Своїм улюбленим Сином, запиши ті всі рани Свого Сина і в моєму серці. Нехай і воно перейметься ними й жалує за свої гріхи, що були причиною тих тяжких мук Ісуса. Маріє, будь при мені в хвилі мого скону.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

14. ІСУСА ХРИСТА ХОВАЮТЬ ДО ГРОБУ

Слава страстям Твоїм. Слава довготерпінню Твоєму Господи.
Серця Йоана, Никодима, Йосифа з Ариматеї та побожних жінок були перейняті тяжким смутком, але найбільший біль був Пречистої Діви тоді, як Ісуса зложили до гробу. Тут віддали Йому глибоку честь і жертвували Йому свої серця, щоб Він замешкав у них.
Мій божественний Спасителю! Господи й Боже мій, Ісусе Христе! Це я біля підніжжя Твого гробу падаю на коліна й цілую Твої п’ять ран. Щиро жалію за свої гріхи, що стали причиною Твоєї смерті. Вчини, Ісусе, Твоєю всемогучою ласкою, щоб я вже ніколи не ображав(-а) Тебе.
Маріє, Мати Божа й Мати моя, випроси мені цю ласку, щоб я завжди чистим серцем і гарячою любов’ю приймав(-а) у св. Причасті Пресв. Тіло й Кров Твого Сина, як завдаток на вічне життя.
„Отче наш...”, „Богородице Діво...”
Претерпівий за мене страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!

Закінчення
Господи, Ісусе Христе, за всі Твої тяжкі страждання, які Ти зволив добровільно прийняти на Себе за мої гріхи, прийми від мене, хоч цю Хресну Дорогу, що її я відправив(-а). I дай мені ласку, щоб я ніколи більше не ображав(-ла) Тебе своїми гріхами.
Небесний Отче! Жертвую Тобі Кров, терпіння й смерть Господа нашого Ісуса Христа на відпущення моїх гріхів, та відмінення кар душам у чистилищі й за навернення грішників. Амінь.

Бібліотека » Духовність » Молитви, духовні практики » Хресна Дорога
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

© 2008-2020 Свята Традиція УГКЦ

Яндекс.Метрика